+90 332 261 21 61   +90 332 261 21 61
MUAYENE ELDİVENLERİ

ÜRÜNLER

MUAYENE ELDİVENLERİ

STOK KODU :

 

 

Lateks, kauçuk ağacından elde edilen doğal bir malzemedir. Dolayısıyla lateks eldivenlerin hammadesi doğaldır. Lateksinin sağladığı esneklik, onu çeşitli uygulamalarda kullanım için ideal hale getirir. Lateks eldivenler, vinil ve nitril gibi diğer iyi seçeneklere rağmen, özellikle ticari ve endüstriyel uygulamalarda hala pazardaki en popüler eldiven çeşitlerinden biridir. Doğal kauçuk lateksin fiziksel özellikleri, tek kullanımlık lateks eldivenleri son derece elastik ve yırtılmaya karşı dirençli kılarken aynı zamanda patojenler (bakteriler ve virüsler dahil) gibi biyolojik tehlikeler ve belirli kimyasallar dahil olmak üzere çeşitli tehlikelere karşı korumasını sağlar. Sağlık sektöründen gıda ve temizlik sektörüne kadar tek kullanımlık lateks eldivenler son derece geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Gıda ile temasa uygundur. Pudralı lateks eldivenler kolay takılıp çıkartılması anlamında tercih edilirken alerji riskinin göz önünde bulundurulduğu durumlarda pudrasız lateks eldiven kullanımı önerilir.

 

Nitril eldivenler ise yüksek dayanıklılığı ve kimyasal direnci ile özellikle lateks alerjisi olanlar için oldukça tercih edilen bir tıbbi eldiven seçeneğidir. NBR olarak da adlandırılan nitril kauçuk, akrilonitril (ACN) ve bütadien moleküllerinden türetilen sentetik bir kauçuk kopolimeridir. Nitril kauçuğun bileşimine bağlı olarak, kimyasal direnci ve fiziksel özellikleri değişkenlik gösterir. Nitrilden yapılmış eldivenler tıbbi ve endüstriyel uygulamalarda birçok tehlikeye karşı koruma sağlar. Tıbbi amaçlar için kullanılacak nitril eldivenlerin pudrasız ve doğru boyutta olmalası önem arz eder: Nitril eldivenler, tıpkı lateks ve vinil muayene eldivenleri gibi kullanıcının bileğini örtmeli ve maruz kalmayı etkili bir şekilde önlemek için ellere sıkıca oturmalıdır.

 

Alerji bir endişe olmadığında, lateks eldivenler hassasiyet gerektiren işlemler sırasında daha yüksek el becerisi ve rahatlık sunar. Görece biraz daha az esneklik sağlamakla beraber nitril eldivenler de daha yüksek delinme direnci sunar ve tehlikeli veya aşındırıcı kimyasallara karşı direnç açısından avantajlı olabilir.

 

Vinil eldivenler ise, PVC-polivinil klorür maddesinden üretilir, koruyucu eldiven üretiminde son dönemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Lateks içermez, yumuşak olmasına rağmen dayanıklıdır. Bir başka deyişle, vinilden yapılmış eldivenler, esneme ve çok yönlülük sağlayacak şekilde üretilir bu bakımdan da delinmelere, esnemeye, aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Elleri kontaminasyondan koruduğu için sağlık ve gıda sektöründe sıklıkla tercih edilir. 

 

Ayrıca ellerde tahrişe sebep olabilen pudra tozunu da eser miktarda dahi olsa içermedikleri için hassas cilde sahip kişiler için alerji riskini azaltır. Tek kullanımlık olarak kullanılması önerilen vinil eldivenler, nitril ve lateks muadillerine göre daha ucuz bir seçenektir. Bu sebeple kısa süreli ve sık kullanımın gerekli olduğu işlerde daha çok tercih edilir. Vinil eldivenler, gevşek yapıları nedeniyle de hızlı takma ve çıkarmanın gerekli olduğu durumlarda sıklıkla kullanılır. Sonuç olarak daha esnek ve giyilebilir bir yapı kazandıran PVC-polivinil klorürden imal edilen vinil eldivenler, alerjen içermeyen bir alternatif olarak son dönemlerde yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır.

alüminyum profil alüminyum ekstrüzyon profilleri alüminyum korkuluk aksesuarları aluminium profile aluminium extrusion aluminium accessories konya promosyon konya reklam ajansı sodyum bikarbonat potasyum bikarbonat amonyum bikarbonat